החיים סילאן

אובססיה

יצירות אמנות עוצרות נשימה לפניכם

אוֹבְּסֵסְיָה -

1. הפרעה נפשית המתאפיינת במחשבות פולשניות החוזרות ונשנות ולעיתים גורמת לביצוע

פעולות בטורדניות באופן כפייתי

2. (סלנג) בהשאלה: "שגעון" לדבר אחד

את הרעיון לפוסט שיעסוק בעבודות אמנות אובססיביות, קיבלתי שנייה לפני שנרדמתי ומאותו הרגע נכנסתי בעצמי לאובססיה ולא הצלחתי להירדם.

למילה אובססיה יש בדרך כלל קונוטציה שלילית, אבל כשאובססיה מנותבת ליצירה אמנותית נולדות יצירות אמנות עוצרות נשימה כפי שתוכלו לראות בהמשך הפוסט.

יאיוי קוסמה (Yayoi Kusama)

היה לי ברור שהאמנית הראשונה עליה אכתוב בהקשר של אמנות ואובססיה היא "מלכת האובססיה" האמנית יאיוי קוסמה, אותה הכרתי לראשונה בשנת 2012 בתערוכה שהוצגה בטייט מודרן בלונדון.

לא ידעתי שמרגע זה היא תהפוך לאובססיה שלי ולאמנית האהובה עלי ביותר. זה היה עוד לפני עידן הקוסמה - מניה זה שבגללו קורסות מערכות הכירטוס בכל מוזיאון שמציג את עבודותיה.באותו זמן בדיוק הציגו בטייט מודרן גם רטרוספקטיבה של האמן דמיאן הירסט ודוקא לתערוכה שלו חיכינו שעות בעוד לתערוכה של קוסמה לא היה בכלל תור. לא הכרתי את האמנית, לא הכרתי את הביוגרפיה שלה אבל ברגע שנכנסתי לתערוכה אמרתי לבן שלי שזאת אמנית שאין לה משפחה בטוח, כי את המחוייבות הטוטאלית לאמנות רואים בשנייה שנכנסים. אי אפשר לטעות בזה. לימים, קראתי כל פרט שכתבו עליה והתוודעתי לביוגרפיה הלא פשוטה שלה. במסגרת פסטיבל דוק-אביב צפיתי בסרט המצויין שעשו עליה "קוסמה אין סוף" הסרט מוצג מדי פעם בסינמטק תל אביב ואני ממליצה בחום לצפות בו.

קוסמה סובלת ממחלת נפש ומאושפזת (מיוזמתה) כבר עשרות שנים בבית חולים לחולי נפש בטוקיו, מהעבודות שלה ברור, שללא האמנות היא לא היתה נשארת בחיים ומגיעה לגיל 89 (תבל"א).

מוטיב הנקודות הוא המאפיין העיקרי בעבודותיה של קוסמה, המושפעות ממחלת הנפש ממנה היא סובלת ובעיקר מהתחושה של טשטוש גבולות בינה לבין העולם. הציור האובססיבי הוא בין השאר, ביטוי להלוצינציות (עיוותי תפיסה המביאים לתפיסת גירויים חושיים אשר אינם קיימים במציאות) במקרה של קוסמה היא מתארת כיצד היא רואה שהנקודות יוצאות מתוך הקנבס ומתפשטות על כל העולם שמסביבה. Yayoi Kusama, Accumulation of stamps, 63 1962
Yayoi Kusama, Accumulation of stamps, 63 1962

 Yayoi Kusama, Air Mail Stickers, 1962
Yayoi Kusama, Air Mail Stickers, 1962

 Yayoi Kusama, Accumulation No.15A, 1962
Yayoi Kusama, Accumulation No.15A, 1962

(Liza Lou) ליזה לו

אמנית נוספת שעבודתה "המטבח" הוצגה באגף הנוער במוזיאון ישראל בתערוכה המעולה "עשויים להפליא" היא Liza Lou. בתמונה ניתן לראות שכל המטבח עשוי מחרוזים.בתמונות למטה, עבודה נוספת של Liza Lou שגם היא עשויה מחרוזים, שראיתי במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק​.

Continuous Mile 2007-2008, Lisa Lou
Continuous Mile 2007-2008, Lisa Lou

Continuous Mile 2007-2008, Lisa Lou
Continuous Mile 2007-2008, Lisa Lou

כמו אמנים מודרנים אחרים, שהוגים את היצירה בראשם, אבל את הביצוע הטכני בפועל מפקידים בידיהם של פועלים קשיי יום ללא מעורבות טכנית שלהם עצמם גם Liza Lou מנצלת תהליכי יצור קפיטליסטים לצורך האמנות שלה ונעזרת בעובדים עניים כדי ליצור את עבודותיה. היא פתחה בשנת 2004, סטודיו בדרבן, דרום אפריקה ומעסיקה נשים משבט הזולו לצורך יצור העבודות שלה. Liza Lou עצמה, עברה לגור בדרבן למשך עשר שנים ועבדה לצד הנשים האפריקאיות. היא מודעת היטב לבעיתיות שיש בהעסקה של אוכולוסיה מוחלשת לצורך יצירת העבודות שלה שדורשות מיומנות וסבלנות אין כץ. לטענתה היא חיפשה מלכתחילה אוכלוסיה שיש לה קשר / הסטוריה עם חרוזים והיא מצאה שבדרום אפריקה יש מסורת ארוכת שנים עם חרוזים. בנוסף, האבטלה עומדת על 70% ולפיכך יש להם צורך עצום בעבודה. לדבריה, לראות אותה כמספקת פרנסה לאפריקאים המסכנים זו ראייה גזענית. לי נראה שלה עצמה קצת קשה ליישב את הדיסוננס בין הרצון להגשים את החזון האמנותי שלה, לבין האופן שבו היא מגשימה אותו תוך שהיא מעסיקה כוח עבודה זול.

אלו העבודות החדשות של Liza Lou שהוצגו השנה בביאנלה של אוסטרליה ומוצגות כעת בגלריה בניו יורק.

(El Anatsi) אל אנטוצי

אמן נוסף שגם עבודתו הוצגה בתערוכה "עשויים להפליא" הוא El Anatsui. אמן יליד גאנה אשר חי ויוצר בניגריה.

הוא הופך חומרים יומיומיים פשוטים למתקנים גדולים ומדהימים. בתמונות למטה תוכלו לראות שטיח קיר ענק העשוי מפקקים של בקבוקי בירה ויין. גם הוא כפי שתוכלו לראות בסרטון הראשון שבו מתואר תהליך העבודה שלו, מעסיק אנשי כפר אפריקאי. הם יוצרים עבורו את חלקי השטיח שיחוברו מאוחר יותר ויצרו שטיח ענק, לא לפני שהוא מצלם את כל החלקים ובונה את הקומפוזיציה בעזרת המחשב.

עבודותיו משלבות בין טכניקות אפריקאיות מסורתיות ודימויים מופשטים שמאפיינים יותר את התרבות המערבית ומעוררות שאלות לגבי זהות אתנית. בשנת 2008 הוא זכה בפרס אריה הזהב עבור מפעל חיים בביאנלה בוונציה.

21th century museum of contemporary art kanazawa צילום: תמר גרינברג
El Anatsui 21st Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa
21th century museum of contemporary art kanazawa צילום: תמר גרינברג
El Anatsui Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa
21th century museum of contemporary art kanazawa צילום: תמר גרינברג
El Anatsui El Anatsui Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa(Oscar Ukonu) אוסקר אקונו

אמן אפריקאי נוסף, אליו התוודעתי בזכות דף הפייסבוק המעולה של ורדית חרצית הוא האמן הניגרי Oscar Ukonu.

אוסקר אוקונו (נולד ב -1993) הוא צייר המתגורר ועובד בלגוס, ניגריה.

אוסקר יוצר את ציוריו אך ורק באמצעות עט כדורי כחול רגיל.

באמצעות איקונוגרפיה של אזכורים אישיים ותרבותיים הוא עוסק בעיקר בזהות שחורה וגאה, וברעיונות הקשורים לאפרוריאליזם.

אין לו השכלה פורמלית באמנות והוא למד בעצמו לצייר כשהיה בן תשע ועבר לאמנות היפר-ריאליסטית בתקופת שהותו בבית הספר לאדריכלות.

תהליך היצירה שלו כהגדרתו, הוא כ"תרגול בזמן ובסבלנות", ולוקח לו 200-400 שעות עבודה להשלים כל יצירה.ג'יסון סייפה (Jason Seife)

ג'ייסון סייפה מצייר שטיחים פרסיים ישנים.

סייפה גדל במיאמי והוא בן להורים עולים ממוצא מזרח תיכוני. שטיחים היו חלק גדול מילדותו והוא משחזר אותם על ידי ציור וצביעה על בד.

במהלך ציור השטיחים הוא מרגיש שהוא עובר תהליך טיפולי ורוחני כאחד. היכולת לתעל את האובססיה שלו לפרטים לגיאומטריה המורכבת והקומפוזיציות של השטיחים מאפשרות לג'ייסון לעבוד ברציפות שעות ארוכות.

המשיכה לציור שטיחים נבעה הן ​​מהאסתטיקה והן מההיסטוריה והמשמעות מאחורי הדימויים הצפופים.

לכל אזור גיאוגרפי יש שטיחים המזוהים עמו. השטיחים שונים בצבעים ובדוגמאות המופיעות עליהם.