החיים סילאן

ניו יורק post קורונה

ניו יורק יוצאת מהקורונה - המדריך הכי זמני ומעודכן שיש כרגע לניו יורק המתעוררת, אטרקציות חדשות וסיורים מיוחדים, תערוכות ובתי קפה בואו לטייל בניו יורק


עדכון אחרון 1/8/21

מי שמכיר אותי הרבה שנים יודע שבמשך לפחות שני עשורים הייתי "מכורה" לעיר ניו יורק.

והנה, דווקא לאחת כמוני אין בבלוג פוסט על ניו יורק. אז מה קרה? ולמה דווקא עכשיו החלטתי לתקן את המעוות? כל התשובות בהמשך.


הרומן שלי עם ניו יורק

הרומן שלי עם העיר התחיל לפחות שני עשורים לפני שזכיתי לדרוך בה לראשונה. הזיכרון הראשון שלי הוא בערך מגיל חמש, אז נסעו הורי לראשונה לחו"ל. החו"ל הראשון שלהם היה ארה"ב.

אבא שלי נסע לשלושה חודשים לעבוד במחנה קיץ בארצות הברית, ואמא שלי הצטרפה אליו בסיום המחנה לטיול ברחבי אמריקה. אותנו השאירו בבית.

כשבאנו לקבל את פניהם, בדרך חזרה משדה התעופה אבא שלי לא הפסיק לספר על נפלאותיה של אמריקה. גרנו אז בקיבוץ, ואני הייתי מוקסמת.

הרושם האדיר שעשתה עליו אמריקה, הסיפורים על נפלאותיה של ניו יורק ליוו מאז כל חיי (אגב, בביקור הראשון של הורי בניו יורק מגדלי התאומים היו בבניה).

אני זוכרת שהם הביאו כל מיני דברים שמעולם לא ראיתי. למשל, מחבת מכסף שבתוכו גרעיני תירס ששמים על הגז והוא מתחיל להתנפח עד שהפופקורן מוכן. מרשמלו ענק ואפילו ג'ינס רנגלר קטן מתאים בדיוק למידותיי שלימים נגנב ממני.

שנות ה-70 בקיבוץ, לא הרבה אנשים טסו באותם ימים לחו"ל, לא בארץ ובטח שלא בקיבוץ. באותם ימים הגיע הג'מבו הראשון לארץ ואני זוכרת את החגיגות שהיו סביב האירוע.

ארצות הברית הפכה בשבילי לחלום רחוק בדומה לחלום על יפן.

בספטמבר 1992 החלטנו אני ובן זוגי להגשים את החלום ולטוס לטיול בארה"ב. קשה לתאר את ההתרגשות שאחזה בי ביום שבו קנינו את הכרטיסים.

החודש שלפני הנסיעה היה מלווה בחרדה שרק לא יקרה משהו שבעקבותיו נאלץ לבטל את הטיול. הטיסה הייתה דרך אמסטרדם ואנחנו החלטנו לעצור ללילה ולטייל מעט בעיר ולמחרת ל"תפוס" את טיסת ההמשך לניו יורק.

נחתנו בניו יורק בסביבות שלוש - ארבע אחה"צ ונסענו לחבר שגר בקווינס.

בערב הוא לקח אותנו לסיבוב ראשון בעיר. בדרך למנהטן ראינו לראשונה את העיר המוארת עם הגשרים היפים. הזיכרון הראשון שלי הוא ממגרש הכדורסל ברחוב 23, והמסעדה המקסיקנית אליה הלכנו.

בימים הבאים "חרשנו" את העיר מבוקר עד ליל. אני הרגשתי כאילו כבר הייתי בה פעם.

הכל נראה לי מוכר. הלכתי ברחובות והרגשתי מאושרת. הכי מאושרת שהרגשתי אי פעם.

מאז אותו ביקור ניו יורק הפכה לאובססיה שלי. אפילו שוד לאור היום שעברתי על בשרי בתחנת הרכבת פן סטיישן לא דיכא את השיגעון. אחי זיו שעבר לגור שם וגם שתי חברות מאוד טובות כולם גרים שם עד היום, מה שאיפשר לי להגיע לעיר לפחות אחת לשנה עד אוקטובר 2011.

מאז ועד היום כמעט 10 שנים לא הגעתי לניו יורק.

אני אפילו לא יודעת למה זה קרה. הביקור האחרון שלי בעיר היה נפלא. אני זוכרת בבירור את הרגע שבו ירדתי במדרגות הנעות של הפן סטיישן בדרך לרכבת שתיקח אותי חזרה ללונד איילנד (שם התארחתי במהלך הביקור), וחשבתי בליבי "מי יודע מתי אחזור לפה שוב". תמיד עזבתי את ניו יורק בצער.

בשנת 2015 חגגתי 50. חברה שלי מניו יורק באה לחגוג איתי ואני זוכרת אפילו איפה זה היה כשהבטחתי לה שבנובמבר 2020 אני מגיעה לניו יורק ויהי מה, כדי לחגוג איתה את ה- 50 שלה.

כמו שכולנו כבר יודעים, אנחנו מתכננים תוכניות ואלוהי הקורונה צוחק.

הביקור בניו יורק הפך לחלום רחוק.

מאז שפתחתי את הבלוג שלי ב-2015 לא יצא לי להיות בניו יורק ולכן לא כתבתי עליה אף פעם.


אחי זיו שגר בעיר כ-30 שנה הוא מדריך תיירים בעיר. במהלך כל חודשי הקורונה הוא תיעד מידי יום ביומו את העיר. במשך חודשים ארוכים הוא הלך מאות קילומטרים, צילם אלפי תמונות ומאות סרטונים של המתרחש בעיר, שספגה מהלומה אדירה מהקורונה. זיו אמר לי שהיום הכי נורא אי פעם שהיה לו בעיר, היה היום שלמחרת המהומות הקשות שהתרחשו במהלך ימי הקורונה. הוא אמר שהמראה היה קשה לא פחות מיום נפילת התאומים.

בקורונה, לראשונה מאז שהוא גר בעיר, הוא ראה ניו יורק ששייכת רק לתושביה ולא לתיירים, ומי שנשאר בה הוא ניו יורקר אמיתי.

בימים אלו חוזרת העיר לשגרה, גם תיירים מעטים מתחילים לשוב לרחובותיה.

לטובת האמיצים שרוצים לחזור לטייל בעיר החלטנו לכתוב ביחד את המדריך הכי זמני ומעודכן שיש (כרגע) לניו יורק המתעוררת.

ראשית, כדאי לדעת שניו יורק פתוחה לגמרי למעט הצגות ברודווי שיחזרו לבמות רק ב- 14/9/21 אבל די ריקה כרגע מתיירים.

ישראלים מחוסנים אינם נדרשים לבידוד. כולם נדרשים לפעמים לעטות מסיכה במקומות מסוימים.

טיול post קורונה בניו יורק יהיה מעט פחות ספונטני ממה שהורגלנו לו לפני הקורונה מכיוון שבהרבה מהאתרים ובכל המוזיאונים נדרש לרכוש כרטיסי כניסה מראש.

מריחואנה – בתחילת אפריל 21 הוכרזה המריחואנה כחוקית בניו יורק (וניו ג'רזי). על העישון ברחובות ובמקומות ציבוריים חלים בדיוק אותם חוקים שחלים על עישון סיגריות.


1/1/21 נפתחה תחנת רכבת חדשה ומודרנית שהיא חלק מ"תחנת פנסילבניה (פןסטיישן Moynihan Station - ומחוברת אליה במנהרה. במקום ניתן לראות עבודות אמנות מיוחדות שנבחרו בקפידה ובהתאמה למרחב הציבורי של חללי התחנה.

Moynihan Station, New York
Moynihan Station, New York

Hudson Yards

האדסון יארד" (רחוב 34 על השדרה העשירית) הוא אזור מתחדש שנפתח עוד לפני פרוץ הקורונה

ניתן למצוא שם בין השאר את "The edge" - תצפית שהיא מהגבוהות בעולם ואת ה- Vessel עליו ניתן לטפס וממנו נשקף נוף יפה של ניו יורק.

עקב התאבדויות שהתרחשו ב- Vessel מי שירצה לטפס עליו חייב להזמין מינימום שני כרטיסים.


Vessel במתחם האדסון יארד
Vessel במתחם האדסון יארד

ZIVINNY - סיורים בניו יורק עם

בעשר השנים האחרונות עוסק זיו כאמור, בהדרכת תיירים (במיוחד ישראלים). הוא בעל רשיון הדרכה מטעם עיריית ניו יורק, "ים" של סבלנות ומגוון גדול של מסלולי טיול לכל הגילאים. תוכלו להתייעץ עימו גם לגבי טיולים מחוץ לניו יורק, הסעות משדה התעופה ורכישת כרטיסים למופעים.


לצד מסלולים ותיקים העוברים ב"מקומות החובה" של העיר נוספו לאחרונה מסלולי טיול חדשים ומעניינים שנבנו במהלך תקופת הקורונה. אלו מסלולים העוברים במקומות שאפילו ניו יורקרים ותיקים לא מכירים והם תוצאה של אלפי שעות שיטוט בעיר.

אמנם אינני רוצה חלילה לפגוע בפרנסתו של זיו אבל יש לי מחויבות גם לקוראי הבלוג. ביקשתי כמה המלצות לאטרקציות פחות מוכרות בניו יורק.


אאוטלט חדש בסטייטן איילנד

מי שלוקח את המעבורת החינמית לסטייטן איילנד שבמהלכה ניתן לצפות די מקרוב בפסל החירות, ימצא בתחנה הסופית אאוטלט חדש בשם Empire outlet בנוסף לאאוטלט ניתן למצוא שם אנדרטה קטנה לזכר קורבנות 9/11.


The Bronx

לא רק מקום הולדתה של ג'ניפר לופז. הברונקס מפורסם במיוחד בגן החיות שלו.

כדאי להגיע גם בגלל ה- Little Italy הכייפי, וגם בגלל התערוכה של יאיואי קוסמה האמנית האהובה מתקיימת

(בין התאריכים 31/10/21 - 10/4) בגנים הבוטנים של הברונקס.

Brooklyn

עוד תערוכה שווה המתקיימת כרגע (עד 5/9/21) במוזיאון ברוקלין היא תערוכה של האמן Kaws.


KAWS' 20-Foot-Tall 'WHAT PARTY'  New York's Seagram Building
KAWS' 20-Foot-Tall 'WHAT PARTY' New York's Seagram Building

ממליצה שלפני ביקור במוזיאון תקראו את המדריך שכתבתי על תכנון ביקור במוזיאון.

אם אתם כבר בברוקלין אולי תרצו לדגום גם את שוק האוכל של טיים אאוט.


Little Island

פארק צף שנפתח בפיר 55. הפארק פתוח משש בבוקר ועד אחת בלילה. הכניסה לפארק חינם אבל שימו לב (!) עד השעה 12:00 בצהריים הכניסה פתוחה לכולם. מ 12:00 הכניסה רק עם הזמנת מקום מראש. בפארק מתקיימות סדנאות אומנות ללא תשלום, הפתוחות למשפחות ולמבקרים בכל הגילאים.

תוכלו למצוא בו פינות ישיבה, דשאים, ואמפיתאטרון שבו מתקיימים פסטיבלים שונים כגון (מספרי סיפורים 21-25/7), פסטיבל ריקוד (15-19/9).


Little Island, New York
Little Island, New York

Domino Park

פארק חדש יחסית, מתחת לגשר ווילאמסבורג בברוקלין. ליד בית הזיקוק לסוכר "דומינו" שנסגר. בפארק יש שטח ירוק עם מגרש משחקים, גינת כלבים, מזרקות שילדים משחקים בהן בימים חמים, פינות ישיבה, מגרש כדור עף על חול וביתן של טאקו.


Domino Park, New York
Domino Park, New York
 DoDomino Park, New Yorkmino Park
Domino Park, New York

Hudson River Pk

פארק אקולוגי בפיר 26 על נהר ההדסון. זה פארק אקולוגי חדש שהוא חלק מ Hudson River Park הוותיק, נחנך בספטמבר 2020 בטרייבקה, והוא המקום לאלו שחייבים מנוחה מהאינטנסיביות של העיר. פה תוכלו להירגע על הרציף בן 2.5 דונם המשמש בית גידול למגוון גדול של צמחיה מקומית ומגוון בעלי חיים ימיים. תוכלו לצפות בשפל ובגאות ולהנות מהשקיעות היפות והרומנטיות ביותר בניו יורק. במזח מתקיימים סיורים מודרכים לכל הגילאים. במקום תמצאו מדשאות, מגרשי ספורט, נדנדות מוצלות, כסאות נוח וכמה מנקודות התצפית היפות על העיר והנהר.


טיילת על ההדסון צילום: זיו הלפמן
טיילת על ההדסון צילום: זיו הלפמן

נוף מהפארק לפסל החרות צילום:זיו הלפמן
נוף מהפארק לפסל החרות צילום: זיו הלפמן

טיול קצר ברכבל

האי רוזבלט (Roosevelt Island)

נמצא בין מנהטן לרובע קווינס. זהו אי צר באיסט ריבר. אורכו כשלושה קילומטרים, רוחבו 240 מטרים ושטחו הכולל כשש מאות דונם. האי הוא חלק מרובע מנהטן. ניתן להגיע אליו בנסיעה קצר גם באמצעות רכבל (Tramׂ) . למי שכבר ראה הכל.

אי המושלים ( Government Island)

האי נמצא כ- 800 מטר מקצהו הדרומי של האי מנהטן. בזמן השלטון הבריטי על האזור שימש האי כמקום מושבו של מושל ניו יורק, ומכאן שמו. במהלך המאה ה-20, הוכפל שטחו של האי כאשר האדמה שנכרתה במהלך הקמת מנהרות הרכבת התחתית של ניו יורק נשפכה לים ליד קצהו הדרומי של האי. כיום עומד שטחו על כ-700 דונם. ויש בו פארק ציבורי ומצודה. cאי יש מרכז אמנות רציני ומדי קיץ מתקיימות באי מגוון של תערוכות אמנות הפתוחות לציבור ללא עלות. ניתן להגיע לאי גם בשיט של 15 דקות במעבורת.קפה

אני אישית לא חובבת סטארבקס, אבל הבנתי שמומלץ להגיע לסניף החדש והיפה שהם פתחו באחרונה. זאת חנות קונספט מרצ'נדייז, קצת בגדים, עם מאפיה, קליית קפה במקום ובר.

Zipeto אספרסו בר כמו באיטליה

Macchiato

Espresso Matto

רשת חדשה יחסית של קפה ומאפה כל דבר עולה 2$ במידה ומזמינים דרך האפליקציה ו 2.5$ אם קונים במקום


Espresso Matto' New York
Espresso Matto' New York

חנויות מאפים מומלצות בניו יורק

1. מאפיית לחמים (Bread Bakery) - הסניף הראשון של המאפייה הישראלית "לחמים" נפתח כבר מזמן ביוניון סקוור אבל נוספו לה סניפים בלינקולן סנטר וקיוסק חמוד בבראיינט פארק. יש סניף גם בשוק האוכל של טיים אאוט בברוקלין. השוק סגור כרגע.

Cronut. 2

מאפייה של השף הצרפתי דומיניק אנסל (DOMINIQUE ANSEL) שבה ניתן למצוא מאפים שונים בינהם הקרונט שילוב של קוראסון ודונט. בכל חודש יוצא טעם חדש של קורנט שנמכר לאורך כל אותו החודש. בד"כ משתרך תור ארוך החל משבע בבוקר. כתובת: 189 Spring St


CRONUT® – DOMINIQUE ANSEL BAKERY NEW YORK
CRONUT DOMINIQUE ANSEL BAKERY NEW YORK
CRONUT DOMINIQUE ANSEL BAKERY NEW YORK
CRONUT DOMINIQUE ANSEL BAKERY NEW YORK

אוכל רחוב בניו יורק

בעגלת הרחוב Halal Guys מוכרים בשר עוף או כבש על אורז וסלט. העגלה עומדת על רחוב 53 והשדירה השישית.

מנה עולה בסביבות $ 8 - 7

Halal Guys, New York
Halal Guys, New York

Los Tacos

טאקו מעולה. אפשר עם טורטיה מקמח או מתירס. יש טאקו חזיר, טאקו עוף, בשר וקקטוס לצמחונים.

יש סניף אחד בצ'לסי מרקט וסניף ליד טיימס סקוור (West 43rd Street 229)

מחיר מנה נע בין 4.25$ - 3.75$


Los Tacos, New York
Los Tacos, New York

Deli Arepa

מוכרים ארפה ואמפנדס בכתובת: 2 W 46th St

Deli Arepa, New York
Deli Arepa, New York

לאוהבי החריף

Peper palace

חנות רטבים חריפים השדירה השביעית ורחוב 56.

חנות רטבים חריפים בניו יורק
חנות רטבים חריפים בניו יורק

ציורי קיר בניו יורק, צילם: זיו הלפמן
ציורי קיר בניו יורק, צילם: זיו הלפמן

גאווה בניו יורק, צילום: זיו הלפמן
גאווה בניו יורק, צילום: זיו הלפמן

ניו יורק, צילם: זיו הלפמן
ניו יורק, צילם: זיו הלפמן
ציורי קיר בניו יורק, צילם: זיו הלפמן
ציורי קיר בניו יורק, צילם: זיו הלפמן

אני רוצה להודות לאחי זיו הלפמן שמכיר כל פינה וסימטה בניו יורק, על המידע הרב, ועל כל הצילומים הנפלאים שרובם צולמו על ידו במהלך שנת הקורונה.

זיו חזר להדריך סיורים בניו יורק ומקבל כבר עכשיו הזמנות לסיורי הקיץ, כמובן שכל מי שמגיע עוד לפני, מוזמן ליצור איתו קשר. הסיורים נערכים גם מחוץ למנהטן (ברוקלין, קוני איילנד, קווינס). כל הפרטים על מגוון הסיורים ועל הדרך ליצירת קשר תמצאו בקישור zivinny

מוזמנים לעקוב גם אחרי דף הפייסבוק של זיו שכבר צבר הרבה מעריצים אוהבי ניו יורק, שם הוא מעלה מדי יום סרטונים ותמונות מכל רחבי העיר.


2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
הצטרפו אלי לחווית החיים סילאן

תודה שהצטרפתם, לא תפספסו אף פוסט