החיים סילאן

נתיב לשלום

בנתיב העשרה ובעיר שדרות תוכלו למצוא שני פרוייקטים מעניינים של "אמנות במרחב הציבורי"


ביום הבחירות החלטתי לנסוע דרומה. המטרה היתה לראות את חומת הפסיפס במושב נתיב העשרה ואת ציורי הקיר של מתנדבי Artist4Israel בשדרות. העיתוי נבחר בגלל המחשבה שהתנועה ביום זה תהיה דלילה ואכן כך היה.

תחנה ראשונה היתה בקיבוץ שלי יד מרדכי. אחרי ביקור במרכול ובקלפי (אני הצבעתי ממש מוקדם ברמת גן)

אספתי את אחת הדודות שלי ונסענו לכיוון מושב נתיב העשרה הישוב הקרוב ביותר לעזה.


זה מכבר רצית לראות את הפסיפס על חומת הגבול, זו שחוצצת בין נתיב העשרה לעזה. החומה שבכל יום שישי מתרכזות סביבה ההפגנות של אנשי עזה.


נתיב לשלום


"נתיב לשלום"- היא יצירת פסיפס משותפת, של אלפי אנשים, שנמצאת על חומת הגבול המפרידה בין רצועת עזה לישראל, בסמוך לבתי מושב נתיב העשרה. את הפרוייקט יזמה אמנית הקרמיקה צמרת זמיר המתגוררת במושב.

בפרויקט ייחודי זה, מוזמנים המבקרים לקחת חלק ביצירת קיר לשלום. כל מבקר יכול לבחור אבן פסיפס שמיוצרת בעבודת יד בסדנת נתיב לשלום, ולהדביק אותה על קיר החומה. הפסיפס מבטא את התקווה לשלום, האהבה והשמחה בין בני האדם.


נתיב לשלום
אבני פסיפס מקרמיקה המודבקות על חומת הגבול בין ישראל לעזה

ביום הבחירות היינו שם לבד ויכולנו להתרשם מעבודות ההקמה של גדר נוספת. טרקטורים עובדים שם במרץ רב.

במושב עצמו יש מרכז מבקרים שפתוח כל ימות השנה, בתאום מראש. במרכז המבקרים ניתן לצפות בסרט "החיים בצל החומה" ולבחור אבנים להדבקה על החומה.

לתיאום ביקור קבוצות: 052-5971678.


נתיב לשלום - פסיפס על חומת הגבול
נתיב לשלום - פסיפס על חומת הגבול

נתיב לשלום - פסיפס על חומת הגבול
נתיב לשלום - פסיפס על חומת הגבול

נתיב לשלום - פסיפס על חומת הגבול
נתיב לשלום - פסיפס על חומת הגבול

אני מלאת הערכה על היוזמה המקורית ועל הרעיון היצירתי וכמובן על הביצוע של "נתיב לשלום", ועל כך שזהו פרוייקט מתמשך שלצערנו יש לו עוד המון מקום להמשיך ולצמוח, כי יש המון חומה ואוטוטו נוספת עוד אחת.

משם לפרויקט נוסף של "אמנות במרחב הציבורי" שנמצא בשדרות כ-14 ק"מ מ"נתיב העשרה".


ארגון Artist4Israel

בשמו של ארגון Artist4Israel נתקלתי לראשונה בסיור בלוגריות לנתניה. את הסיור הובילה דינה שגב שציורי קיר וגרפיטי הם האהבה של חייה. דינה לקחה אותנו לסיור ברחבי נתניה שם על קירות בתים ישנים צויירו בשנת 2016, ציורים עוצרי נשימה על ידי אמנים בינלאומיים שהגיעו לישראל דרך ארגון Artist4Israel ושהו פה בהתנדבות למשך שבועיים. אלו חלק מהציורים אותם ראינו בנתניה. על הציורים בנתניה ועל האמנים שיצרו אותם תוכלו לקרוא בפוסט המשובח נתניה ואמנות הגרפיטי של ניני אטלס מהבלוג "חמושה בעדשה".


אמנות רחוב בנתניה Artist4Israel
אמנות רחוב בנתניה Artist4Israel

אמנות רחוב בנתניה Artist4Israel
אמנות רחוב בנתניה Artist4Israel


ארגון Artist4Israel נוסד על ידי יהודים בברוקלין ניו יורק. הארגון, מביא לארץ אמני רחוב, אמני גרפיטי, אמני קעקועים ומעצבים מהטובים בעולם, כדי לצייר על מקלטים, מיגוניות, בניינים ישנים ועוד. הפעם הראשונה שבה פעל הארגון היתה בשנת 2002 בעיר שדרות כאשר האמנים ציירו על מקלטי העיר.

האמנים מגיעים לישראל למשך שבועיים ועושים את עבודתם בהתנדבות. מטרת הארגון היא לחזק את תושבי ישראל. להביא משהו חיובי, ליפות את הסביבה ולאפשר לאנשים להנות מכוחה המרפא של האמנות.

בנוסף, כל אמן שיחזור לארצו יהפוך לשגריר של ישראל. בזכות המוניטין של העמותה אין לה קושי לשכנע אמנים להגיע לכאן. אמנים מ-28 מדינות בעולם כבר ביקרו בארץ. אחד מהם שצייר בחברון, אומר בסרטון : שהוא אוהב את ישראל והוא בר מזל שהתאפשר לו להגיע לחלק הזה של העולם ולראות את המציאות ללא תווך.