החיים סילאן

עמק יזרעאל - לחיות את החלום חלק 2

סיור בלוגריות לעמק יזרעאל הפגיש אותנו בפעם השנייה עם נשים שמגשימות חלומות, והזכיר לי שכולנו כבר חיים ב"עולם החדש"


מה זה העולם החדש?


בעולם של היום העבודה משפיעה על החיים שלנו הרבה יותר מפעם. העולם הפך ממקום של יציבות וקביעות שבו ברור מה אפשר לעשות, במה אפשר לעסוק, למקום שבו לא ברור אילו עבודות ישרדו את השינויים ואיזה עבודות חדשות תווצרנה. מדובר על שינויים חיצוניים ופנימיים. שינויים פנימיים אצלנו, כאנשים שבשונה מסבא וסבתא שלנו, רוצים יותר מהעולם, ושינויים חיצוניים שהם שינויים טכנולוגיים, שגורמים לגידול באבטלה כיון שהם מחליפים עבודה של אנשים שעובדים במקצועות שאינם דורשים כישורים מסובכים כגון קופאים, פקידים ועוד.

אחד האנשים שעוסקים הרבה בנושא של "העולם החדש" בישראל הוא ליאור פרנקל שהקים מעצמה קטנה של תוכן שמורכבת מהבלוג העולם החדש, הפודקאסט פופקורן, שני ספרים שהוציא בהוצאה עצמית, הרצאות ומאמרים וקבוצת פייסבוק בשם "אנשי העולם החדש" עם קרוב ל- 37 אלף חברים, שעליה ממונות מנהלות קהילה. קבוצה נוספת שהוקמה באחרונה על ידיו נקראת אנשי העולם החדש נפגשים בשכונה. אלו קבוצות שכונתיות שכל אחד יכול להצטרף אליהן והן נפגשות אחת לחודש. הקבוצות מנוהלות על ידי מתנדבים שבתורם נפגשים אחת לתקופה בינם לבין עצמם כדי לדון בעניינים הקשורים לניהול הקבוצות. פרוייקט מקסים נוסף של הקבוצה הוא מועדון בית הקפה, שמאפשר לכל אחד, לקבוע פגישה בבית קפה עם מומחים בתחומים שונים על מנת להתייעץ איתם. הפגישה היא בחינם. המשותף לכל הקבוצות הללו הוא הרצון לחבר בין אנשים מעולמות תוכן שונים, לשתף פעולה ולתמוך זה בזה כדי שאנשים לא יצטרכו לעבור את המסע הזה בבדידות, וכיוון שהעולם החדש מתבסס על עבודת צוות, שיתופי פעולה, עזרה הדדית ופרגון.


פה בסרטון תוכלו לצפות בהרצאה קצרה ומעניינת של ליאור פרנקל שבה הוא מדבר על השינויים העתידיים בעולם העבודה, ובעיקר על התחזיות לחמש השנים הבאות עד שנת 2022, על האופן שבו חברות צריכות להערך לשינויים הללו הן מההיבט הטכנולוגי והן מההיבט האנושי - הכשרת כוח אדם מתאים שיוכל להשתלב בחברות ובעולם העבודה העתידי.הסרטון הבא של ליאור פרנקל הוא תקציר ההרצאה שאותה ראיתי. ממליצה לכם לצפות.
איך קשור ה"עולם החדש" לסיור בלוגריות בעמק יזרעאל?

אין זה סוד שהמציאות העכשוית של עולם העבודה מקשה במיוחד על אנשים שעברו את גיל ה-40 ומקשה לא פחות על עסקים קטנים שרובם לא מצליחים לשרוד כשמדובר על ישראל. מצד שני, ה"עולם החדש" מייצר הזדמנויות חדשות שלא היו קיימות, כמו מקצועות חדשים שנוצרים (כגון: מקדמי אתרים, פרסום דיגטלי ואפשרות לפתוח עסקים עצמאיים לא רק בעולם האמיתי אלא גם בעולם הוירטואלי).


לחיות את החלום בעמק יזרעאל

בעמק יזרעאל הכרתי עסקים קטנים שהוקמו על ידי נשים. חלקן חלמו שנים על מקום משלהן, חלקן הושפעו מהשינויים (החיצוניים) בעולם העבודה, אבל כולן רצו לעשות משהו עם משמעות ולהתפרנס ממה שהן אוהבות.

ככה זה היום. כל אחד מאיתנו צריך להיות יזם, להמציא את עצמו מחדש, ולהביא משהו מיוחד משלו לעולם.

הסיור בעמק יזרעאל אורגן על ידי ג'וד מ"עליית הגג של ג'וד" ועל ידי עינת הרשקו מהבלוג אלטר נע טיבה במסגרת המייזם שלה "סיור - סיקור".

תצפית מבית הקברות של נהלל על עמק יזרעאל
עמק יזרעאל

 מגדל העמקתחנת רכבת כפר ברוך
עמק יזרעאל

פעם שניה - של לילי שמש

חנות הוינטג' "פעם שניה" בקיבוץ מזרע היתה התחנה הראשונה שלנו. החנות היא החלום של לילי שמש מורה לאמנות בעברה. שחיפשה עבודה שתשלב נסיעות לחו"ל. לאחר שחזרה משליחות בצרפת, ומתוך צורך למצוא עיסוק בגיל השלישי פתחה לילי את החנות שמשלבת את האהבה שלה לאמנות, לחפצי יד שניה ושיטוט בשווקים בחו"ל. אחת לשנה נוסעים לילי ובעלה לבלגיה ומייבאים משם מכולה עם פריטים שלילי אהבה במיוחד. הם אורזים הכל לבד ושולחים לישראל. לילי היתה הראשונה שפתחה את העסק במתחם שהיום יש בו עוד עסקים קטנים. בכל שבת שלישית בחודש מתאספים 50 אספנים ופותחים דוכנים במה שנקרא "שוקה פשפשים בעמק". השוק פתוח מהשעה 10:00 ועד 16:00. ולילי מספרת שלשוק יש קהל אוהדים נאמן שמגיע גם בימים קרים וגשומים.

ביום הבחירות ה- 09/04 יתקיים שוקה פשפשים בעמק. כולם מוזמנים.


שעות הפתיחה של "פעם שנייה": שישי ושבת 10:00-14:00 ובאמצע השבוע, בתאום מראש עם לילי בטלפון: 052-7950766

חנות וינטג' של לילי שמש
פעם שנייה

"פעם שניה" חנות וינטג" בקיבוץ "מזרע
"פעם שניה" חנות וינטג" בקיבוץ "מזרע"

גילגול - בגדי יד 2 - של גילת פולק

ממש ליד חנות הוינטג' נמצאת חנות הבגדים "גילגול - בגדים שעוברים מיד ליד. החנות נמצאת בתוך "סילו" ישן שיצא משימוש. כל מי שגדל בקיבוץ יודע מה זה "סילו" (בעברית ממגורה). בקיבוץ שלי אכסנו שם כותנה ואנחנו נהגנו להתגלש שם על ערמות הגרעינים שמוציאים מתוך הכותנה. בסיור הזה בעמק היו הרבה קיבוצניקיות והחנות של גילת (משם בא השם גילגול) עוררה אצלנו הרבה אמוציות. לילדים בקיבוץ היו בגדי "יום" שהיו מיועדים לבוקר ובגדי "הקמה" שהיו בגדים יותר יפים ואותם לבשו אחר הצהריים. היה ארון עם תאים פתוחים ולכל ילד הוקצו שני תאים. אחד לבגדי בוקר ואחד לבגדי "הקמה" (מהמילה "להקים". בקיבוץ היו מחייבים אותנו לישון בצהריים. מאז ועד היום אני לא מסוגלת להירדם בצהריים לצערי. חוסר היכולת לישון בצהריים הביא עלי הרבה צרות כי מתוך שיעמום ותסכול נהגתי להפריע לילדים שישנו איתי בחדר. לפעמים היו מטפלות שהסכימו שאעזור להן בצחצוח הנעליים או בשטיפת "בית הילדים" אבל בדרך כלל כל מה שהן רצו זה שקט לכמה שעות. ואני נאלצתי להתהפך במיטה עד ה"הקמה").

החנות נפתחה לפני 9 שנים. כתוצאה מהשינויים שהקיבוץ עבר החליטה גילת להגשים חלום ולפתוח חנות של בגדים יד 2. גילת שעברה גם קורס סטיילינג אהבה תמיד שווקים ובגדים. רוב הבגדים בחנות הם יד 2. באחרונה החלה גילת לייבא גם בגדים חדשים מאיטליה. בתור משהי שלא אוהבת בגדי יד 2 אני חייבת לציין שהחנות מאוד מזמינה, מעוצבת מקסים וניכרת האהבה הגדולה של גילת למה שהיא עושה. יש מבחר גדול של בגדים כולם במצב מעולה."גילגול" - חנות יד 2 בקיבוץ "מזרע"
"גילגול" - חנות יד 2 בקיבוץ "מזרע"

חנות יד 2 בקיבוץ "מזרע
"גילגול" - חנות יד 2 בקיבוץ "מזרע"

מקיבוץ מזרע במעבר חד, הגענו לבית הקברות בנהלל, ופגשנו את רמי בן אפריים, שהוא תת-אלוף במילואים, כיהן כראש להק כוח האדם, נספח צה"ל בסינגפור ומפקד בסיס רמת דוד במלחמת לבנון השנייה. מאוד הופתעתי לראות פתאום מול הפנים את המצבה של רונה ואת הקברים של אסף ואילן שצמודים זה לזה. רמי שהיה ידיד אישי של רונה סיפר לנו על שביל שנקרא "מהשומר הראשון עד לאסטרונאוט הראשון". זהו שביל הליכה ורכיבה מיוחד שהוא יזם. השביל מתחיל בכביש 70 ומסתיים בבית הקברות של נהלל והוא מספר את סיפור ההתישבות בעמק, את ההסטוריה שלו וסיפורי התנ"ך שקרו באיזור. את סיפור הקמת השביל תוכלו לראות פה.
עמק יזרעאל
בית העלמין של נהלל

Nurit & Lee Cuisine נורית קורקל ולי בן אפריים

רמי בן אפריים לקח אותנו לביתו במושב תמרת שם חיכתה לנו אישתו לי ושותפתה נורית עם ארוחת צהריים שהן הכינו במיוחד (התמונות מדברות בעד עצמן). לי ונורית הקימו עסק שנקרא Nurit & Lee cuisine. לכל אחת מהן יש עיסוק משלה נורית מעצבת פנים ולי מעצבת מלאכות יד שימושיות. בעסק המשותף שלהן הן בונות ארועי בוטיק (עד 50 איש) הן עסקיים והן פרטיים (ימי הולדת, ימי נישואין). הן מבשלות ומארחות בביתן. הן יכולות לדאוג גם לתוכן הארוע וישמחו לארגן תוכנית על פי בקשת הלקוח. מלבד האוכל והבית היפה והמיוחד נהננו גם מהשמש ומהמרפסת הצופה לנוף העמק.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לטלפון:- 052-674-5254מושב תמרת
Nurit & Lee cuisine

עליית הגג של ג'וד - ג'וד ווינמן

מארגנת הסיור שלנו שטרחה ועמלה רבות על מנת שיצא לפועל היא ג'וד מ"עליית הגג של ג'וד" שנמצאת בקיבוץ "הסוללים" (על כביש 79). ג'וד יזמת בנשמתה עם ראש שלא מפסיק לייצר רעיונות, מכירה את היטב את העסקים הקטנים הפזורים בעמק ואת הנשים העומדת מאחוריהן. היא נפגשת על בסיס קבוע לסיעור מוחות עם לי בן אפ