אובססיה


אוֹבְּסֵסְיָה -

1. הפרעה נפשית המתאפיינת במחשבות פולשניות החוזרות ונשנות ולעיתים גורמת לביצוע

פעולות בטורדניות באופן כפייתי

2. (סלנג) בהשאלה: "שגעון" לדבר אחד

את הרעיון לפוסט שיעסוק בעבודות אמנות אובססיביות, קיבלתי שנייה לפני שנרדמתי ומאותו הרגע נכנסתי בעצמי לאובססיה ולא הצלחתי להירדם.

למילה אובססיה יש בדרך כלל קונוטציה שלילית, אבל כשאובססיה מנותבת ליצירה אמנותית נולדות יצירות אמנות עוצרות נשימה כפי שתוכלו לראות בהמשך הפוסט.

יאיוי קוסמה

היה לי ברור שהאמנית הראשונה עליה אכתוב בהקשר של אמנות ואובססיה היא "מלכת האובססיה" האמנית יאיוי קוסמה, אותה הכרתי לראשונה בשנת 2012 בתערוכה שהוצגה בטייט מודרן בלונדון.

לא ידעתי שמרגע זה היא תהפוך לאובססיה שלי ולאמנית האהובה עלי ביותר. זה היה עוד לפני עידן הקוסמה - מניה זה שבגללו קורסות מערכות הכירטוס בכל מוזיאון שמציג את עבודותיה.באותו זמן בדיוק הציגו בטייט מודרן גם רטרוספקטיבה של האמן דמיאן הירסט ודוקא לתערוכה שלו חיכינו שעות בעוד לתערוכה של קוסמה לא היה בכלל תור. לא הכרתי את האמנית, לא הכרתי את הביוגרפיה שלה אבל ברגע שנכנסתי לתערוכה אמרתי לבן שלי שזאת אמנית שאין לה משפחה בטוח, כי את המחוייבות הטוטאלית לאמנות רואים בשנייה שנכנסים. אי אפשר לטעות בזה. לימים, קראתי כל פרט שכתבו עליה והתוודעתי לביוגרפיה הלא פשוטה שלה. במסגרת פסטיבל דוק-אביב צפיתי בסרט המצויין שעשו עליה "קוסמה אין סוף" הסרט מוצג מדי פעם בסינמטק תל אביב ואני ממליצה בחום לצפות בו.

קוסמה סובלת ממחלת נפש ומאושפזת (מיוזמתה) כבר עשרות שנים בבית חולים לחולי נפש בטוקיו, מהעבודות שלה ברור, שללא האמנות היא לא היתה נשארת בחיים ומגיעה לגיל 89 (תבל"א).

מוטיב הנקודות הוא המאפיין העיקרי בעבודותיה של קוסמה, המושפעות ממחלת הנפש ממנה היא סובלת ובעיקר מהתחושה של טשטוש גבולות בינה לבין העולם. הציור האובססיבי הוא בין השאר, ביטוי להלוצינציות (עיוותי תפיסה המביאים לתפיסת גירויים חושיים אשר אינם קיימים במציאות) במקרה של קוסמה היא מתארת כיצד היא רואה שהנקודות יוצאות מתוך הקנבס ומתפשטות על כל העולם שמסביבה.

Liza Lou

אמנית נוספת שעבודתה "המטבח" הוצגה באגף הנוער במוזיאון ישראל בתערוכה המעולה "עשויים להפליא" היא Liza Lou. בתמונה ניתן לראות שכל המטבח עשוי מחרוזים.בתמונות למטה, עבודה נוספת של Liza Lou שגם היא עשויה מחרוזים, שראיתי במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק​.


Continuous Mile 2007-2008, Lisa Lou


Continuous Mile 2007-2008, Lisa Lou

כמו אמנים מודרנים אחרים, שהוגים את היצירה בראשם, אבל את הביצוע הטכני בפועל מפקידים בידיהם של פועלים קשיי יום ללא מעורבות טכנית שלהם עצמם גם Liza Lou מנצלת תהליכי יצור קפיטליסטים לצורך האמנות שלה ונעזרת בעובדים עניים כדי ליצור את עבודותיה. היא פתחה בשנת 2004, סטודיו בדרבן, דרום אפריקה ומעסיקה נשים משבט הזולו לצורך יצור העבודות שלה. Liza Lou עצמה, עברה לגור בדרבן למשך עשר שנים ועבדה לצד הנשים האפריקאיות. היא מודעת היטב לבעיתיות שיש בהעסקה של אוכולוסיה מוחלשת לצורך יצירת העבודות שלה שדורשות מיומנות וסבלנות אין כץ. לטענתה היא חיפשה מלכתחילה אוכלוסיה שיש לה קשר / הסטוריה עם חרוזים והיא מצאה שבדרום אפריקה יש מסורת ארוכת שנים עם חרוזים. בנוסף, האבטלה עומדת על 70% ולפיכך יש להם צורך עצום בעבודה. לדבריה, לראות אותה כמספקת פרנסה לאפריקאים המסכנים זו ראייה גזענית. לי נראה שלה עצמה קצת קשה ליישב את הדיסוננס בין הרצון להגשים את החזון האמנותי שלה, לבין האופן שבו היא מגשימה אותו תוך שהיא מעסיקה כוח עבודה זול.

אלו העבודות החדשות של Liza Lou שהוצגו השנה בביאנלה של אוסטרליה ומוצגות כעת בגלריה בניו יורק.

El Anatsui

אמן נוסף שגם עבודתו הוצגה בתערוכה "עשויים להפליא" הוא El Anatsui. אמן יליד גאנה אשר חי ויוצר בניגריה.

הוא הופך חומרים יומיומיים פשוטים למתקנים גדולים ומדהימים. בתמונות למטה תוכלו לראות שטיח קיר ענק העשוי מפקקים של בקבוקי בירה ויין. גם הוא כפי שתוכלו לראות בסרטון הראשון שבו מתואר תהליך העבודה שלו, מעסיק אנשי כפר אפריקאי. הם יוצרים עבורו את חלקי השטיח שיחוברו מאוחר יותר ויצרו שטיח ענק, לא לפני שהוא מצלם את כל החלקים ובונה את הקומפוזיציה בעזרת המחשב.

עבודותיו משלבות בין טכניקות אפריקאיות מסורתיות ודימויים מופשטים שמאפיינים יותר את התרבות המערבית ומעוררות שאלות לגבי זהות אתנית. בשנת 2008 הוא זכה בפרס אריה הזהב עבור מפעל חיים בביאנלה בוונציה.


El Anatsui 21st Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa


El Anatsui Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa

El Anatsui El Anatsui Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa

Wolfgang Laib

אמן שלעבודתו נחשפתי לאחרונה הוא Wolfgang Laib. אמן גרמני שפספסתי מסתבר, כאשר כתבתי את הפוסטים העוסקים באמנות עם דבורים ודונג דבורים.

בסרטון ובתמונות שלמטה, ניתן לראות עבודות שהוא עושה עם אורז ואבקני צמחים, את האחרונים, הוא אוסף מצמחים ועצים במשך שנים.

כאשר ראיתי את עבודותיו לראשונה נדהמתי. לא הבנתי כיצד אדם יכול לחשוב על רעיונות כאלה לעבודות. לא האמנתי שזה אמן שעבודותיו מוצגות במוזיאונים נחשבים בכל רחבי העולם. נראה שהוא ממש במדיטציה כשהוא מקים את המייצבים שלו.

אמנות משקיות תה

העבודות האחרונות שבחרתי להציג, הן עבודות שנעשות עם שקיות תה והן שנתנו לי את הרעיון לפוסט.

בפינטרסט שלי אספתי אין ספור עבודות עם שקיות תה ואני מודה שהיה לי מאוד קשה לבחור את התמונות שיופיעו פה.


לסיום ובנימה אישית, גם לי עצמי היה נסיון ליצור עבודה אובססיבית לפני כמה שנים כאשר למדתי "במדרשה" בית ברל וקיבלנו תרגיל, ליצור עבודה אובססיבית. אני יצרתי עבודה שהושפעה מאחת העבודות של יאיוי קוסמה אבל לא הלכתי עם האובססיה עד הסוף כיוון שהפורמט שבחרתי היה קטן מדי. אולי אחרי הכל כדי לעשות עבודה אובססיבית באמת, חייבים אישיות אובססיבית אמיתית.


חג שמח - יצרה וצילמה: תמר גרינברג

לרבים מהאמנים הגדולים יש מרכיב אובססיבי באישיות אבל לא בהכרח ניתן לראות את האובססיביות בעבודות שלהם. בעבודות שבחרתי להראות פה נושא העבודה הוא משני ואת עיקר הבמה תופסת הטכניקה. האפקט עוצר הנשימה נוצר מהחזרתיות, מעיסוק בפרטים קטנטנים ומהעבודה הסזיפית הנדרשת כדי ליצור את העבודה.

מה דעתכם? האם לאמן אפריקאי שמעסיק עובדים אפריקאים לצורך יצירתו יש להתייחס ביתר סלחנות מלאמן מערבי שמעסיק עובדים במדינות עולם שלישי?

עדכון 2019 -מוזמנים לקרוא בפוסט של חברתי Tova My מהבלוג "כאן שם ובכל מקום" על התערוכה החדשה של יאיואי קוסמה בניו יורק. טובה כותבת לרוב על ניו יורק וכדאי לכם להכיר את הבלוג שלה שכתוב בסגנון מיוחד וייחודי.

305 צפיות
הצטרפו אלי לחווית החיים סילאן

אהבתם, התרגשתם, רוצים לשתף, כתבו לי גם על החיים הטובים שלכם

© 2016  Tamar Greenberg | All rights reserved | tamarit1965@gmail.com          

Designed by: Aliza Ashkenazi Hayon | www.aliceline.com       

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Pinterest - Grey Circle
0